AKME64K-AN4NAB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 20.1Nm, 6000rpm, BiSS-B - Absolute Multi-turn, without brake, flange option:
CHF 2173.15 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 20.1Nm rated torque and maximum 2000rpm, BiSS-B - Absolute Multi-turn Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- BiSS-B - Absolute Multi-turn encoder with accuracy of +/-0.6arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 32.0kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 17.0Nm | |
| 8.9A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 15.10Nm | |
| 1200rpm | 400Vac* |
| 13.30Nm | |
| 2000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 457x457x12.7De-rating due to encoder:3.1Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME64K-AC4NAB01, with key: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=32mm
AKME64K-AN4NAB01, smooth shaft: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=32mm
AKME64K-GC4NAB01, with key: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=24mm
AKME64K-GN4NAB01, smooth shaft: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=24mm
AKME64K-KK4NAB01, keyway without key: pilot=110mm, bolt circle=145mm, shaft=28mm
AKME64K-LK4NAB01, keyway without key: pilot=114.3mm, bolt circle=149.225mm, shaft=28.580mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-16460 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 13.300 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | BiSS-B |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 138x138mm |
Accessories
1523.15
