AKME62K-AN42R-01, Kollmorgen ATEX servo motor, 11.7Nm, 6000rpm, Resolver - Absolut Single-turn, with brake, flange option:
CHF 1575.00 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 11.7Nm rated torque and maximum 2500rpm, Resolver - Absolut Single-turn Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Resolver - Absolut Single-turn encoder with accuracy of +/-10arcmin
- Absolute feedback with 1 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 17.668kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 11.2Nm | |
| 9.3A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 9.30Nm | |
| 2000rpm | 400Vac* |
| 8.90Nm | |
| 2500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 457x457x12.7De-rating due to brake:0.5Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME62K-AC42R-01, with key: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=32mm
AKME62K-AN42R-01, smooth shaft: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=32mm
AKME62K-GC42R-01, with key: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=24mm
AKME62K-GN42R-01, smooth shaft: pilot=130mm, bolt circle=165mm, shaft=24mm
AKME62K-KK42R-01, keyway without key: pilot=110mm, bolt circle=145mm, shaft=28mm
AKME62K-LK42R-01, keyway without key: pilot=114.3mm, bolt circle=149.225mm, shaft=28.580mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-14140 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 8.900 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 138x138mm |
Accessories
1523.15
