AKME42E-AN92CB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 3.28Nm, 6000rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M, with brake, flange option:
CHF 1094.44 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 3.28Nm rated torque and maximum 3500rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Absolute Smart Feedback Device - SFD-M encoder with accuracy of +/-1arcmin
- Absolute feedback with 65536 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 1.558kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 3.1599999999999997Nm | |
| 2.67A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 2.85Nm | |
| 1800rpm | 400Vac* |
| 2.53Nm | |
| 3500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to brake:0.12Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME42E-AC92CB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME42E-AN92CB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME42E-BK92CB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME42E-CC92CB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME42E-CN92CB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME42E-EK92CB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME42E-GC92CB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME42E-GN92CB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME42E-HC92CB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME42E-HN92CB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME42E-KK92CB01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-6300 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 3.390 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | SFD-M |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
997.22
