AKME21G-AN42DB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 0.44Nm, 8000rpm, EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn, with brake, flange option:
CHF 1440.74 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 0.44Nm rated torque and maximum 4000rpm, EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn encoder with accuracy of +/-1arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.123kgcm²
- 3 Pole pairs / 6 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 0.44Nm | |
| 4.78A | Peak |
| 0.4Nm | |
| 4000A | |
| 0rpm | |
| 75VDC | |
| 75Vdc* | |
| 0.40Nm | |
| 4000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35
Available variants
AKME21G-AC42DB01, with key: pilot=40mm, bolt circle=63mm, shaft=9mm
AKME21G-AN42DB01, smooth shaft: pilot=40mm, bolt circle=63mm, shaft=9mm
AKME21G-BN42DB01, smooth shaft: pilot=38.1mm, bolt circle=66.68mm, shaft=9.525mm
AKME21G-CK42DB01, keyway without key: pilot=50mm, bolt circle=70mm, shaft=14mm
AKME21G-DC42DB01, with key: pilot=40mm, bolt circle=65mm, shaft=9mm
AKME21G-DN42DB01, smooth shaft: pilot=40mm, bolt circle=65mm, shaft=9mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-0580 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 0.820 kg |
| Voltage | 75Vdc |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 8000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 58x58mm |
Accessories
1017.59
