AKME72P-AN4NDB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 28.7Nm, 6000rpm, EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn, without brake, flange option:
CHF 2768.52 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 28.7Nm rated torque and maximum 2500rpm, EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- EnDAT 2.2 - Absolute Multi-turn encoder with accuracy of +/-1arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 65.0kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 24.8Nm | |
| 18.3A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 18.90Nm | |
| 1800rpm | 400Vac* |
| 16.70Nm | |
| 2500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 457x457x12.7De-rating due to encoder:3.9Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME72P-AC4NDB01, with key: pilot=180mm, bolt circle=215mm, shaft=38mm
AKME72P-AN4NDB01, smooth shaft: pilot=180mm, bolt circle=215mm, shaft=38mm
AKME72P-GC4NDB01, with key: pilot=180mm, bolt circle=215mm, shaft=32mm
AKME72P-GN4NDB01, smooth shaft: pilot=180mm, bolt circle=215mm, shaft=32mm
AKME72P-KK4NDB01, keyway without key: pilot=114.3mm, bolt circle=200mm, shaft=35mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-18600 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 19.700 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 188x188mm |
Accessories
2020.37
