AKME54L-AN92CB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 13.7Nm, 6000rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M, with brake, flange option:
CHF 1700.00 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 13.7Nm rated torque and maximum 2500rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Absolute Smart Feedback Device - SFD-M encoder with accuracy of +/-1arcmin
- Absolute feedback with 65536 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 12.166kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 12.37Nm | |
| 12.2A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 230Vac* | |
| 9.67Nm | |
| 2500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 305x305x12.7De-rating due to brake:1.33Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME54L-AC92CB01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME54L-AN92CB01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME54L-BK92CB01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=19.05mm
AKME54L-CC92CB01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME54L-CN92CB01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME54L-DK92CB01, keyway without key: pilot=63.5mm, bolt circle=127mm, shaft=19.05mm
AKME54L-EK92CB01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=15.875mm
AKME54L-GC92CB01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME54L-GN92CB01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME54L-HC92CB01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
AKME54L-HN92CB01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-13100 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 9.000 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | SFD-M |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 108x108mm |
Accessories
2020.37
