AKME53K-AN9NGU01, Kollmorgen ATEX servo motor, 11.2Nm, 6000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety), without brake, flange option:
CHF 1500.00 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 11.2Nm rated torque and maximum 3500rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) encoder with accuracy of +/-4arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 9.1kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 10.12Nm | |
| 9.2A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 8.52Nm | |
| 2000rpm | 400Vac* |
| 6.72Nm | |
| 3500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 305x305x12.7De-rating due to encoder:1.08Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME53K-AC9NGU01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME53K-AN9NGU01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME53K-BK9NGU01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=19.05mm
AKME53K-CC9NGU01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME53K-CN9NGU01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME53K-DK9NGU01, keyway without key: pilot=63.5mm, bolt circle=127mm, shaft=19.05mm
AKME53K-EK9NGU01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=15.875mm
AKME53K-GC9NGU01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME53K-GN9NGU01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME53K-HC9NGU01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
AKME53K-HN9NGU01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-11420 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 7.400 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | HiperfaceDSL Safety |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 108x108mm |
Accessories
2205.56
