AKME51H-AN4NR-01, Kollmorgen ATEX servo motor, 4.57Nm, 6000rpm, Resolver - Absolut Single-turn, without brake, flange option:
CHF 876.85 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 4.57Nm rated torque and maximum 3000rpm, Resolver - Absolut Single-turn Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Resolver - Absolut Single-turn encoder with accuracy of +/-10arcmin
- Absolute feedback with 1 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 3.4kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 4.57Nm | |
| 5.9A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 230Vac* | |
| 3.61Nm | |
| 3000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 305x305x12.7
Available variants
AKME51H-AC4NR-01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME51H-AN4NR-01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=24mm
AKME51H-BK4NR-01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=19.05mm
AKME51H-CC4NR-01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME51H-CN4NR-01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=24mm
AKME51H-DK4NR-01, keyway without key: pilot=63.5mm, bolt circle=127mm, shaft=19.05mm
AKME51H-EK4NR-01, keyway without key: pilot=55.563mm, bolt circle=125.73mm, shaft=15.875mm
AKME51H-GC4NR-01, with key: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME51H-GN4NR-01, smooth shaft: pilot=110mm, bolt circle=130mm, shaft=19mm
AKME51H-HC4NR-01, with key: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
AKME51H-HN4NR-01, smooth shaft: pilot=95mm, bolt circle=115mm, shaft=19mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-9440 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 4.200 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 108x108mm |
Accessories
1017.59
