AKME44H-AN42R-01, Kollmorgen ATEX servo motor, 5.7Nm, 6000rpm, Resolver - Absolut Single-turn, with brake, flange option:
CHF 1262.04 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 5.7Nm rated torque and maximum 4500rpm, Resolver - Absolut Single-turn Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Resolver - Absolut Single-turn encoder with accuracy of +/-10arcmin
- Absolute feedback with 1 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 2.758kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 5.58Nm | |
| 5.5A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 120Vac* | |
| 5.11Nm | |
| 1000rpm | 230Vac* |
| 4.31Nm | |
| 2500rpm | 400Vac* |
| 3.06Nm | |
| 4500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to brake:0.12Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME44H-AC42R-01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME44H-AN42R-01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME44H-BK42R-01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME44H-CC42R-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME44H-CN42R-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME44H-EK42R-01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME44H-GC42R-01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME44H-GN42R-01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME44H-HC42R-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME44H-HN42R-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME44H-KK42R-01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-8540 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 5.300 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
1144.44
