AKME43G-AN9NCB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 4.64Nm, 6000rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M, without brake, flange option:
CHF 919.44 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 4.64Nm rated torque and maximum 4500rpm, Absolute Smart Feedback Device - SFD-M Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Absolute Smart Feedback Device - SFD-M encoder with accuracy of +/-1arcmin
- Absolute feedback with 65536 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 2.1kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 4.64Nm | |
| 4.74A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 400VAC | |
| 120Vac* | |
| 4.31Nm | |
| 1000rpm | 230Vac* |
| 3.80Nm | |
| 2500rpm | 400Vac* |
| 3.01Nm | |
| 4500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35
Available variants
AKME43G-AC9NCB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME43G-AN9NCB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME43G-BK9NCB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME43G-CC9NCB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME43G-CN9NCB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME43G-EK9NCB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME43G-GC9NCB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME43G-GN9NCB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME43G-HC9NCB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME43G-HN9NCB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME43G-KK9NCB01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-7200 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 4.350 kg |
| Voltage | 400Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | SFD-M |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
1144.44
