AKME42H-AN9NGU01, Kollmorgen ATEX servo motor, 3.41Nm, 6000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety), without brake, flange option:
CHF 1090.74 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 3.41Nm rated torque and maximum 2000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) encoder with accuracy of +/-4arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 1.5kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 3.0500000000000003Nm | |
| 5.9A | Peak |
| 0Nm | |
| 0A | |
| 0rpm | |
| 120VAC | |
| 120Vac* | |
| 2.69Nm | |
| 2000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to encoder:0.36Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME42H-AC9NGU01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME42H-AN9NGU01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME42H-BK9NGU01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME42H-CC9NGU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME42H-CN9NGU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME42H-EK9NGU01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME42H-GC9NGU01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME42H-GN9NGU01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME42H-HC9NGU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME42H-HN9NGU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME42H-KK9NGU01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-6620 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 3.390 kg |
| Voltage | 120Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | HiperfaceDSL Safety |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
2530.56
