AKME41H-AN9NGU01, Kollmorgen ATEX servo motor, 1.94Nm, 6000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety), without brake, flange option:
CHF 1004.63 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 1.94Nm rated torque and maximum 4500rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) encoder with accuracy of +/-4arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.81kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 1.72Nm | |
| 5.45A | Peak |
| 1.87Nm | |
| 1000A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 75Vdc* | |
| 1.65Nm | |
| 1000rpm | 120Vac* |
| 1.52Nm | |
| 3000rpm | 230Vac* |
| 1.42Nm | |
| 4500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to encoder:0.22Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME41H-AC9NGU01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME41H-AN9NGU01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME41H-BK9NGU01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME41H-CC9NGU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME41H-CN9NGU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME41H-EK9NGU01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME41H-GC9NGU01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME41H-GN9NGU01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME41H-HC9NGU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME41H-HN9NGU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME41H-KK9NGU01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-5820 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 2.440 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | HiperfaceDSL Safety |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
2530.56
