AKME41H-AN42AB01, Kollmorgen ATEX servo motor, 1.94Nm, 6000rpm, BiSS-B - Absolute Multi-turn, with brake, flange option:
CHF 1452.78 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 1.94Nm rated torque and maximum 4500rpm, BiSS-B - Absolute Multi-turn Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- BiSS-B - Absolute Multi-turn encoder with accuracy of +/-0.6arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.8680000000000001kgcm²
- 5 Pole pairs / 10 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 1.8399999999999999Nm | |
| 5.45A | Peak |
| 1.87Nm | |
| 1000A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 75Vdc* | |
| 1.77Nm | |
| 1000rpm | 120Vac* |
| 1.64Nm | |
| 3000rpm | 230Vac* |
| 1.54Nm | |
| 4500rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to encoder and brake:0.1Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME41H-AC42AB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME41H-AN42AB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=19mm
AKME41H-BK42AB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=15.875mm
AKME41H-CC42AB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME41H-CN42AB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=19mm
AKME41H-EK42AB01, keyway without key: pilot=73.025mm, bolt circle=98.43mm, shaft=12.7mm
AKME41H-GC42AB01, with key: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME41H-GN42AB01, smooth shaft: pilot=80mm, bolt circle=100mm, shaft=14mm
AKME41H-HC42AB01, with key: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME41H-HN42AB01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=90mm, shaft=14mm
AKME41H-KK42AB01, keyway without key: pilot=70mm, bolt circle=90mm, shaft=16mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-5960 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 2.440 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 6000rpm |
| Feedback | BiSS-B |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 84x84mm |
Accessories
1017.59
