AKME33H-AN42R-01, Kollmorgen ATEX servo motor, 2.76Nm, 8000rpm, Resolver - Absolut Single-turn, with brake, flange option:
CHF 1047.22 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 2.76Nm rated torque and maximum 5000rpm, Resolver - Absolut Single-turn Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Resolver - Absolut Single-turn encoder with accuracy of +/-10arcmin
- Absolute feedback with 1 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.864kgcm²
- 4 Pole pairs / 8 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 2.6599999999999997Nm | |
| 5.42A | Peak |
| 2.69Nm | |
| 800A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 75Vdc* | |
| 2.59Nm | |
| 800rpm | 120Vac* |
| 2.43Nm | |
| 2500rpm | 230Vac* |
| 2.11Nm | |
| 5000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35De-rating due to brake:0.1Nm. This has already been taken into account in the performance data
Available variants
AKME33H-AC42R-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME33H-AN42R-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME33H-CC42R-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME33H-CN42R-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME33H-GC42R-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
AKME33H-GN42R-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-5340 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 2.900 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 8000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 70x70mm |
Accessories
1017.59
