AKME32H-AN92GU01, Kollmorgen ATEX servo motor, 2.01Nm, 8000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety), with brake, flange option:
CHF 1237.04 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 2.01Nm rated torque and maximum 5000rpm, Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) Feedback, with brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- with brake
- Hiperface DSL - Absolute Multi-turn (without Func.Safety) encoder with accuracy of +/-4arcmin
- Absolute feedback with 4096 revs
- with Single 90° M23 Phoenix hybrid connector
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.604kgcm²
- 4 Pole pairs / 8 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 2.01Nm | |
| 5.34A | Peak |
| 1.96Nm | |
| 1200A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 75Vdc* | |
| 1.96Nm | |
| 1200rpm | 120Vac* |
| 1.87Nm | |
| 3000rpm | 230Vac* |
| 1.68Nm | |
| 5000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35
Available variants
AKME32H-AC92GU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME32H-AN92GU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME32H-CC92GU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME32H-CN92GU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME32H-GC92GU01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
AKME32H-GN92GU01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-4720 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 2.230 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 8000rpm |
| Feedback | HiperfaceDSL Safety |
| Holding brake | With brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 70x70mm |
Accessories
2530.56
