AKME31E-AN4NR-01, Kollmorgen ATEX servo motor, 1.13Nm, 8000rpm, Resolver - Absolut Single-turn, without brake, flange option:
CHF 686.11 excl.
Kollmorgen AKME explosion proof permanent magnet synchronous servo with 1.13Nm rated torque and maximum 5000rpm, Resolver - Absolut Single-turn Feedback, without brake
Available: Please select variant
Kollmorgen AKME Hazardous Location Servo Motor:
AKME servo motors are built on the proven performance of the AKM servo motor platform, with additional design features to achieve ATEX and IECEx certification for operation in gas Zone 2 and dust Zone 22 hazardous locations.
- without brake
- Resolver - Absolut Single-turn encoder with accuracy of +/-10arcmin
- Absolute feedback with 1 revs
- with Dual 90° M23 Phoenix connectors
- ATEX Standard motor with shaft seal IP67
- Temperature sensor PT1000
- Inertia 0.33kgcm²
- 4 Pole pairs / 8 Poles
- TPS 25 ATEX 124440 0005 X
- Gas, Zone 2: II 3G EX ec mc IIC T4 Gc
- Dust, Zone 22: II 3D EX tc IIIC T130°C Dc
- IECEx TPS 25.0065X
Performance data
| Stall | |
| 1.13Nm | |
| 2.9A | Peak |
| 1.12Nm | |
| 750A | |
| 0rpm | |
| 240VAC | |
| 75Vdc* | |
| 1.12Nm | |
| 750rpm | 120Vac* |
| 1.10Nm | |
| 2500rpm | 230Vac* |
| 0.96Nm | |
| 5000rpm |
*Nominal data with a reference aluminum flange of 254x254x6.35
Available variants
AKME31E-AC4NR-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME31E-AN4NR-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=14mm
AKME31E-CC4NR-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME31E-CN4NR-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=85mm, shaft=14mm
AKME31E-GC4NR-01, with key: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
AKME31E-GN4NR-01, smooth shaft: pilot=60mm, bolt circle=75mm, shaft=11mm
Certifications: CE, UKCA, UL
| Item no. | 3006-3440 |
| Manufacturer | Kollmorgen |
| Weight | 1.550 kg |
| Voltage | 230Vac |
| Application | ATEX (AKME) |
| Velocity | 8000rpm |
| Feedback | EnDat2.2 |
| Holding brake | Without brake |
| Temperature sensor | PT1000 |
| Protection class | IP67 |
| Motor flange | 70x70mm |
Accessories
823.15
